Rok 2024 przynosi wiele pytań, związanych z zakupem i montażem okien. Dotyczą one nie tylko cen, ale również i możliwości, jakie otwierają się przed współczesnymi inwestorami. Co może ich zaskoczyć w 2024 r.? Sprawdzamy, z jakimi decyzjami wiąże się aktualnie inwestycja w stolarkę okienną.
Dlaczego w 2024 r. warto postawić na kompleksowe usługi?
2024 r. przyniósł spore zmiany w podejściu do usług, również tych związanych z zakupem okien. Coraz częściej stawiamy bowiem na kompleksowe oferty, angażując wyłącznie jedną firmę zarówno do sprzedaży stolarki okiennej, jak i do jej montażu.
Z taką ofertą wychodzi do swoich klientów firma OP Invest z Bochni, gwarantując im nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również pełną realizację inwestycji w oparciu o dogodne terminy. W swojej ofercie posiada ona szeroką gamę produktów, począwszy od okien, przez drzwi zewnętrzne i rolety, aż po żaluzje fasadowe i bramy garażowe. Co ważne, decydując się na zakup okien z montażem, zapłacisz jedynie 8% podatku VAT, podczas gdy przy zakupie samej stolarki okiennej, VAT w 2024 r. wynosi aż 23%.
Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy
Brzeska 47A
32-700 Bochnia
tel. 723 600 100
oknabochnia.pl
Zakup okien w 2024 r. – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Już na wstępie należy zdać sobie sprawę, że zakup okien to inwestycja na wiele kolejnych lat. To właśnie dlatego ich wybór nie powinien być nigdy dziełem przypadku, a podjętą decyzję warto poprzeć wnikliwą analizą kilku istotnych parametrów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- współczynnik przepuszczalności powietrza – im niższy, tym zdecydowanie lepszy – okna muszą bowiem być szczelne, by zapewnić domownikom odpowiednią izolację akustyczną, chroniąc ich jednocześnie przed przeciągami i kurzem,
- współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy, by zagwarantować komfort cieplny, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za ogrzewanie,
- bezpieczeństwo, szczególnie istotne w 2024 r., gdy wskaźnik przestępczości sukcesywnie wzrasta.
Nie bez znaczenia pozostaną również walory estetyczne, bo to właśnie do nich przywiązujemy coraz większą wagę. Na szczęście szeroki wachlarz możliwości, dostępnych na współczesnym rynku, pozwala doskonale dospawać stolarkę okienną do aranżacji domu i preferencji inwestora.
Czy energooszczędne okna zdominują rynek?
W 2024 r. zaskoczyć może silne ukierunkowanie na energooszczędne rozwiązania, również w zakresie stolarki okiennej. Nic w tym dziwnego, bowiem przynoszą one wiele korzyści, determinując nie tylko komfort życia w domu czy mieszkaniu, ale również umożliwiając poczynienie oszczędności w rodzinnym budżecie. Energooszczędne okna:
- zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach, niezależnie od warunków atmosferycznych,
- gwarantują lepszą izolację akustyczną, wpływając na ciszę i spokój we wnętrzu domu lub mieszkania,
- ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co możliwe jest dzięki mniejszemu zużyciu energii.
Dodatkowo inwestycja w energooszczędne okna znacząco podnosi wartość danej nieruchomości, co może być niezwykle istotne w przypadku chęci jej sprzedaży.
Co warunkuje ceny okien w 2024 r.?
Koszty zakupu okien to niezwykle istotna kwestia, zwłaszcza w perspektywie nieustannie rosnących cen. Będą one uwarunkowane przez kilka istotnych czynników, wśród których należy wymienić m.in.:
- markę okien – determinującą w znacznym stopniu jakość wybranego produktu, czyli jego wytrzymałość w różnych temperaturach i odporność na przypadkowe uszkodzenia,
- poziom izolacji termicznej i akustycznej,
- materiał, z jakiego zostały wykonane.
Na ostateczny koszt inwestycji składa się również montaż wybranych okien. W przypadku tych, wykonanych z PCV, ceny wahają się na ogół w granicach od 300 do 500 zł, podczas gdy za montaż okna aluminiowego zapłacimy nawet 800 zł.
Na jakie dofinansowanie do zakupu okien można liczyć w 2024 r.?
Dofinansowania do zakupu okien cieszą się nieustającą popularnością, pomimo upływu czasu. Nic dziwnego, bowiem pozwalają one znacząco obniżyć koszty całej inwestycji, umożliwiając termomodernizację budynków w przystępnych cenach.
W 2024 r. nadal sporym zainteresowaniem cieszy się program Czyste Powietrze, który ruszył już 6 lat temu i, zgodnie z założeniami, ma potrwać aż do roku 2029. Taka refundacja może pokryć część lub całość kosztów, w zależności od wysokości uzyskanej dotacji. Aby jednak było to możliwe, należy zwrócić uwagę na parametry okien, a konkretnie na – wspomniany już wcześniej – maksymalny współczynnik przenikania ciepła Uw, który w tym przypadku nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K.
Od czego zależy wysokość refundacji w programie „Czyste Powietrze 2024”?
Rządowy program „Czyste Powietrze 2024” zakłada możliwość dofinansowania do wymiany okien, niezależnie od tego, czy w budynku będzie przeprowadzana kompleksowa termomodernizacja. By otrzymać stosowne wsparcie, wystarczy tylko nowoczesne źródło ciepła, wpisujące się w koncepcje programu. Jego wysokość jest natomiast uzależniona od grupy dochodowej beneficjenta. W praktyce oznacza to, że osoby o najniższych dochodach, mogą uzyskać nawet do 100% pokrycia kosztów inwestycji. Wysokość refundacji maleje natomiast adekwatnie do wzrostu zarobków.
Jakie okna najczęściej wybieramy w 2024 r.?
2024 r. rok przyniósł również dalszy rozwój trendów, dążących do harmonijnego połączenia estetycznych i praktycznych rozwiązań, nastawionych na zrównoważony rozwój. Rynek zdominowały więc ekologiczne innowacje, które odbiły się na funkcjonalności i designie stolarki okiennej. W tym sezonie królują:
- minimalizm, przejawiający się w niewidocznych ramach i maksymalnych przeszkleniach, pozwalających na oświetlenie wnętrz jak największą ilością naturalnego światła,
- inteligentne systemy okienne – wspomagane zaawansowanymi technologiami, takimi jak, chociażby – cieszący się coraz większą popularnością – smart home.
W 2024 r. sukcesywnie rośnie również zainteresowanie oknami aluminiowymi, gwarantującymi sporą wytrzymałość i trwałość, również przy powstawaniu okien wielkoformatowych. Na popularności nie tracą jednak również okna drewniane, charakteryzujące się niebagatelnym stylem i klasyczną estetyką w najlepszej odsłonie.