Oczko wodne to niezwykła ozdoba, pozwalająca na urozmaicenie przydomowego ogrodu. Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym wymaga jednak pewnych działań, które muszą być podejmowane regularnie, by osiągnąć zamierzone efekty. Brudna, zagoniona i zamulona woda wcale nie wygląda estetycznie, a przecież celem oczka wodnego jest przede wszystkim budowanie walorów estetycznych. Dowiedz się, co zrobić, by woda w oczku była krystaliczna i przejrzysta, a oczko stało się najpiękniejszą ozdobą przydomowego ogrodu.
Co ma wpływ na krystaliczną wodę w oczku?
Krystalicznie czysta woda w oczku to efekt współdziałania wielu czynników. Aby dowiedzieć się, co zrobić, by dłużej zachowywała ona swoją przejrzystość, należy przede wszystkim znaleźć odpowiedź na pytanie, co w największym stopniu zanieczyszcza wodę? Jak się okazuje, czysta woda w stawie czy w oczku świadczy o tym, że w ogrodzie nie są nadużywane różnego rodzaju substancje chemiczne, służące chociażby do nawożenia roślin.
Preparaty te w znacznym stopniu przyśpieszają zanieczyszczenie wody, zgromadzonej w zbiorniku. Ich konsekwencją są np. glony w oczku wodnym, ale także i utrata przejrzystości wody. Krystalicznie czysta tafla oczka wodnego występuje dłużej tam, gdzie nasłonecznienie jest nieco mniejsze. Silne słońce powoduje wzrost temperatury, a przejrzysta woda w oczku zaczyna się nagrzewać. Skutkiem tego jest wzmożone parowanie, a przez to wypłycanie, co powoduje, że woda zatraca swoją krystaliczność.
Glony w oczkach wodnych podwyższają pH cieczy, zmniejszają poziom tlenu i zaburzają równowagę biologiczną. Dlatego też warto walczyć z nimi, zanim rozprzestrzenią się, niszcząc oczko wodne swoim nieestetycznym wyglądem.
Jak walczyć z glonami w oczku wodnym?
Glony w oczku to przede wszystkim efekt działania chemicznych substancji, jakimi wzmacniane są uprawy, krzewy czy kwiaty. Przedostają się one do oczek i stawów powodując, że woda traci swój krystaliczny wygląd. Wiadome jest, że jeśli ktoś zakłada oczko wodne czysta woda powinna być zdecydowanym priorytetem. Często jednak glony przenikają do akwenów z opadami atmosferycznymi, przed którymi trudno je ochronić. Walka z glonami w oczku wodnym powinna rozpocząć się jak najszybciej, najlepiej już po pojawieniu się pierwszych symptomów nadchodzącego problemu. Glony szybko się namnażają, przez co krystalicznie czysta woda w oczku wodnym zatraca swój urok.
Na szczęście współcześnie nie jest już konieczne wypuszczanie wody ze zbiornika, by napełnić go ponownie przejrzystą wodą. Jeśli pojawią się glony w oczku wodnym zwalczanie ich można oprzeć na kilku sprawdzonych wskazówkach lub gotowych preparatach, przywracających krystalicznie czystą wodę. W tym przypadku liczy się jednak szybkość działania. Pojedyncze glony bez problemu można wyciągnąć przy pomocy narzędzi, jak chociażby siatka z odpowiednio gęstymi oczkami. Warto również zapoznać się z możliwościami, jakie niosą ze sobą metody biologiczne. Ich podstawę stanowią mikroorganizmy, które umieszczone w oczku, oczyszczają wodę i przywracają jej przejrzystość.
Sposoby na czyszczenie dna oczka wodnego
Dno oczka wodnego to miejsce, w którym gromadzą się różnego rodzaju odpadki i zanieczyszczenia, pochodzące chociażby z procesu rozkładu roślin. To właśnie one są produktem, z którego wytwarzany jest muł powodujący, że woda przestaje być krystaliczna i zaczyna się robić mętna. Klarowanie wody w stawie czy w oczku powinno rozpocząć się więc od sprawdzenia poziomu zanieczyszczenia dna. Najlepiej zrobić to zarówno po sezonie, jak i przed jego rozpoczęciem. Jeśli chodzi o przydomowe oczka wodne czyszczenie dna jest niezwykle istotne z jeszcze jednego powodu.
Zanieczyszczenia, które są zgromadzone w tym właśnie miejscu, wytwarzają siarkowodór i powodują obniżenie poziomo wody. Oczyszczanie wody w oczku warto więc zacząć od dna zbiornika. Nie trzeba w tym celu wylewać całej wody, wystarczy wypompować ok. 70%. Zalegający muł można wtedy usunąć przy pomocy łopaty lub też specjalnego odkurzacza do oczek wodnych. Glony wodne zostaną w ten sposób usunięte, podobnie jak inne zanieczyszczenia, zalegające na dnie zbiornika, a czyste oczko wodne znowu stanie się ozdobą ogrodu.
Jak prawidłowo przygotować oczko wodne do sezonu?
Przygotowania do sezonu warto rozpocząć jeszcze wiosną, nim cały ogród zakwitnie i zazieleni się. Po zimie należy nie tylko sprawdzić poziom zanieczyszczenia dna, ale również stan wody w zbiorniku. Zielona woda w oczku to sytuacja, której można zapobiec, poprzez zastosowanie różnorodnych preparatów ekologicznych. Na wiosnę zaobserwować można również intensywny wzrost glonów, które zaczynają atakować oczko wodne jak utrzymać czystą wodę pomimo to?
Przede wszystkim warto podjąć działania prewencyjne tuż po zakończeniu zimy, gdy temperatura wody w zbiorniku zacznie się nieco podnosić. Zwalczanie glonów w oczku wodnym można rozpocząć od zasadzenia w nim roślin, produkujących tlen lub też od zastosowania odpowiednich filtrów. Przez cały sezon natomiast należy dbać, by różnego rodzaju preparaty chemiczne nie zanieczyszczały krystalicznej wody, bo jeśli chodzi o oczko wodne czysta woda to największy atut i powód do satysfakcji z wyglądu przydomowego ogrodu.
Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym dzięki preparatom!
Brudna woda w oczku psuje jego wygląd powodując, że zbiornik staje się nieestetyczny. Na szczęście istnieje szereg sposobów, które pozwalają przywrócić jej przejrzystość. Na glony w oczku można zastosować m.in. dostępne na rynku preparaty. Należą do nich np. produkty, wykorzystujące metody biologiczne. Wystarczy rozsypać proszek na tafli wody i cieszyć się efektami, które zaskoczą niejednego sceptyka.
Jeśli pojawią się glony oczko wodne przestaje spełniać swoje estetyczne funkcje. Dlatego też warto prewencyjnie stosować preparaty, które minimalizują ryzyko rozwoju tego typu szkodników w krystalicznie czystej wodzie. Gdy jednak zaatakują one oczka wodne glony można usunąć naturalnymi środkami, które uwalniają aktywny tlen, zabijając w ten sposób zanieczyszczenia, przywracając zbiornikom nienaganny wygląd.
ciężko utrzymać krystalicznie wodą w oczku, masa z tym pracy