Destylacja to nie produkowanie alkoholu, choć te dwa pojęcia są często mylone. Destylator jest nieodzownym narzędziem w procesie destylowania alkoholu, którego efektem jest trunek o znacznie wyższym stężeniu, niż przed rozpoczęciem tego procesu. Budowa destylatora krok po kroku to szereg konkretnych wskazówek, które pozwolą stworzyć tego rodzaju urządzenie własnymi siłami, co – jak się okazuje – nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać.
Destylator – co to takiego?
Dobry destylator to gwarancja prawidłowo przeprowadzonego procesu destylacji alkoholowej. Na rynku towarów dostępny jest cały szereg różnorodnych destylatorów, które dostosowane są do różnorodnych potrzeb i preferencji kupujących. Najprostszy destylator stoi na półce obok tych najbardziej skomplikowanych urządzeń, pozwalających na zwiększenie skali produkcji czy też na destylację konkretnego rodzaju alkoholu. Destylator z reguły bywa odbierany przez społeczeństwo jako aparatura do bimbru budowa urządzenia pozwala jednak uzyskać również wodę destylowaną oraz inne płyny, nie tylko spożywcze. Należą do nich np. różnego rodzaju olejki kwiatowe czy substancje zapachowe, tworzone z ziół i kwiatów.
Niemniej jednak samo pojęcie „destylator” kojarzy się najczęściej z alkoholem i procesem jego destylacji. Urządzenie to służy do produkcji różnego rodzaju trunków, które zawierają w sobie znacznie więcej alkoholu, niż chociażby tradycyjne piwo lub wino. Budowa aparatury do bimbru to jeden ze sposobów, by uzyskać wysokoprocentowy trunek, uświetniający wyjątkowe okazje i spotkania w gronie bliskich i dalszych znajomych.
Jak zbudowany jest destylator?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić destylator alkoholu, trzeba najpierw zapoznać się dokładnie z jego budową. Schemat destylatora do bimbru wbrew pozorom nie jest skomplikowany, choć istnieją również urządzenia znacznie bardziej złożone. Destylatory mogą być tworzone z różnych materiałów, jak np. miedź, stal nierdzewna, aluminium, szkło, aluminium spożywcze, plastik czy silikon. Jak widać, możliwości w tym zakresie jest naprawdę sporo. Konstrukcja destylatora pozwala z kolei na wyróżnienie destylatorów kolumnowych, elektrycznych lub miedzianych.
Samo urządzenie, pozwalające np. uzyskać bimber krok po kroku, składa się z kilku najważniejszych części. Główny jego element stanowi kocioł, w którym zachodzi proces podgrzewania bimbru. Bez niego schemat budowy destylatora do bimbru nie ma najmniejszego sensu. Unoszące się opary wodne zatrzymywane są z kolei w kolumnie rektyfikacyjnej. Sam alkohol natomiast skrapla się w chłodnicy. Jeśli chodzi o urządzenie w stylu aparatura do bimbru schemat musi zawierać wszystkie te elementy, by maszyna mogła działać poprawnie. Jak zrobic destylator, by mógł on spełniać swoją funkcję? Z pewnością powinien on składać się ze wszystkich wymienionych wcześniej elementów. Profesjonalne destylatory wyposażone są również w systemy sterowania. Jeśli ktoś nie chce wydawać pieniędzy na specjalistyczny destylator alkoholu budowa może obejmować tylko prowizoryczne urządzenie z garnków, misek i termometru, które z pewnością dostępne są w każdym domu.
Jak wygląda i na czym polega proces destylacji?
Sam schemat destylatora i wiedza na temat tego, jak zrobić destylator do bimbru jeszcze nie wystarczy, by poznać tajniki samej destylacji. Budowa destylatora krok po kroku umożliwia uzyskanie w efekcie alkoholu wysokoprocentowego. Jak to możliwe? W trakcje destylacji następuje podgrzewanie cieczy tak, aby wytworzona została para. Para ta jest następnie ponownie skraplana w ciecz. Destylacja towarzyszy ludzkości już od dziesięcioleci, choć do dziś nie wiadomo, kto opracował jej koncepcję. Twórcą samego procesu jest natura, która skrapla parę wodną w ciecz, a ciecz zamienia w parę.
Proces podgrzewania, skraplania i ponownego gromadzenia alkoholu nazywany jest właśnie destylacją. Produkcja bimbru krok po kroku nie może obejść się bez wiedzy, że odparowanie alkoholu następuje w temperaturze 78,33˚C. Do osiągnięcia takiej temperatury schemat destylatora do bimbru powinien być przygotowany. Zebrana w ten sposób ciecz ma już więcej mocy, niż tradycyjny alkohol. To jeszcze jednak nie koniec całego procesu. Każdy, kto miał w ręce schemat aparatury do bimbru wie, że zgromadzony w procesie destylacji alkohol poddawany jest kolejnej destylacji. Proces ten nazywa się podwójną destylacją.
Bimber często uzyskuje się dopiero po potrójnej destylacji, podczas której cały proces odparowania i skrapiania alkoholu powtarzany jest aż trzykrotnie. Tworząc destylator budowa powinna uwzględniać, że proces będzie powtarzany wielokrotnie. Nie wystarczy również tylko odpowiednia aparatura do bimbru jak zrobić alkohol to również wiedza, którą musi posiąść osoba, rozpoczynająca swoją przygodę z procesem destylacji.
Jak zrobić najprostszy destylator do bimbru krok po kroku?
Bardzo często osoby chcące rozpocząć destylację alkoholu na własny użytek, wpisują w popularne przeglądarki wyrażenia budowa destylatora z refluksem, budowa destylatora z kega czy destylator miedziany budowa. Warto wiedzieć jednak, że budowa destylatora do bimbru opierać się może o podstawowe wyposażenie, dostępne w każdym domu. To prowizoryczne urządzenie również spełni swoją funkcję, a schemat destylatora alkoholu będzie znacznie mniej skomplikowany niż to, jak zrobić destylator do bimbru z kega. Przeczytaj więc kolejne kroki, by zdobyć wiedzę, jak zrobić aparaturę do bimbru w domu?
Krok 1 – Bimber aparatura schemat, czyli przygotuj niezbędne narzędzia!
Budowa destylatora nie może obyć się bez odpowiednich narzędzi i przyrządów. Przygotuj więc mały i ogromny garnek, cegły, które posłużą jako podstawka, sporych rozmiarów miskę o średnicy większej niż ma ją duży garnek, termometr, którego skala przekracza 100˚C i kawałek chleba.
Krok 2 – Schemat destylatora bimbru w praktyce!
Budowa destylatora domowego musi rozpocząć się od umieszczenia cegły w dużym garnku. Na niej stawiamy mniejsze naczynie. Konstrukcję tą z kolei stawiamy na kuchence, wlewając przygotowany zacier do dużego garnka. Całość przykrywamy miską .
Krok 3 – Domowy destylator schemat zaczyna przypominać gotowe urządzenie!
W tym momencie należy pamiętać, aby naczynia były dobrane w sposób, umożliwiający zaistnienie wolnej przestrzeni pomiędzy dnem miski, a mniejszym naczyniem. Po co przygotowaliśmy chleb? Przyda się on w tym miejscu, by budowa destylatora do alkoholu zakończyła się sukcesem. Z chleba tworzymy rozmiękczone w wodzie kulki, którymi uszczelniamy wszelkie nieszczelności. W misce powinien również znaleźć się otwór, przez który wsuniemy termometr, umożliwiający stałe kontrolowanie temperatury cieczy.
Krok 4 – Destylator alkoholu budowa zakończona!
Teraz możemy rozpocząć już pierwszą destylację i oczekiwać na efekty podjętej pracy.
Armatura niezbędna do produkcji bimbru
Profesjonalny sprzęt nie jest konieczny, gdy chcemy rozpocząć produkcję bimbru na własny użytek. Z pewnością jednak tego rodzaju urządzenia przeprowadzą proces znacznie lepiej i szybciej, niż aparatura, wybudowana własnoręcznie według najprostszego schematu. Warto jednak zauważyć, że budowa destylatora do alkoholu i jego działanie może być źródłem satysfakcji, a sam proces destylacji zwykłym hobby, który podejmujemy, by zagospodarować nieco wolnego czasu. W takiej sytuacji wiedza na temat tego, jak zrobić destylator do bimbru będzie dobrze wykorzystana, a efekt przyniesie sporo zadowolenia z osiągniętego sukcesu.
kiedyś zrobię podejście pod własny alkohol :d