Wielu rodziców, zwłaszcza tych młodych, nie wie jeszcze, jak oduczyć dziecko sikania w nocy. Kontrolowanie potrzeb fizjologicznych to umiejętność, którą nabywa się wraz z wiekiem. Proces odpieluchowania nie zawsze przebiega jednak tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a kolejne „wpadki” wystawiają cierpliwość opiekunów na dużą próbę. Jeśli właśnie rozpoczynasz odzwyczajanie od pieluch w nocy, poznaj sprawdzone sposoby, by przejść przez to wyzwanie szybko i bez zbędnych emocji.
Problemy z sikaniem w nocy
Moczenie nocne u dzieci to zjawisko całkowicie normalne. Mały człowiek nie potrafi jeszcze do końca kontrolować swoich odruchów i sygnalizować potrzeb w odpowiedni sposób. Odzwyczajanie dziecka od pieluchy to proces, którego nie należy rozpoczynać zbyt szybko, gdyż nie przyniesie on oczekiwanych rezultatów, wywołując wyłącznie dyskomfort i poczucie zagubienia u malucha oraz zbędne emocje u rodziców. Jak twierdzą lekarze, moczenie nocne, a co za tym idzie pampersy na noc, są zupełnie normalne do momentu, aż zdrowo rozwijające się dziecko osiągnie piąty rok życia. Gdy po tym czasie nie nauczy się ono kontrolować swoich potrzeb i sygnalizować ich w odpowiedni sposób, można mówić już o patologii, której podłoże należy zdiagnozować.
Moczenie nocne może mieć podłoże medyczne i być skutkiem nieprawidłowo funkcjonujących nerek, pęcherza czy innych narządów, wchodzących w skład układu moczowego. Często jednak konieczność zakładania pieluszki na noc związana jest z innymi bodźcami, takimi jak np. stres czy różnorodne czynniki psychologiczne. Gdy dziecko przestało wołać siku lub gdy nie kontroluje ono swoich potrzeb fizjologicznych, warto poszukać przyczyny w najbliższym środowisku. Często stres w domu, wywołany np. kłótnią rodziców lub też emocje dnia codziennego powodują, że dziecko przestaje kontrolować swoje odruchy fizjologiczne lub też nie robi tego w sposób dostateczny.
Nic dziwnego, bo dla malucha każdy dzień jest sporym wyzwaniem, a zadania, które stawia się przed nim, są wyjątkowo trudne. Oduczenie od pieluchy w nocy to proces, który nie powinien generować dodatkowych emocji u dzieci, o czym powinien pamiętać każdy rodzic, rozpoczynający odpieluchowanie swojej pociechy.
Oddawanie moczu przez dziecko od strony medycznej
Od strony medycznej moczenie nocne u dzieci może mieć różne podłoże. Pieluchy na noc to norma jeszcze do momentu, w którym maluch osiągnie piąty rok życia. Niemniej jednak znaczna część z nich zaczyna kontrolować oddawanie moczu w nocy nieco wcześniej. Jak pokazują badania, nocne moczenie to bardzo często problem o podłożu genetycznym. Na ogół u dziecka utrzymuje się nocne moczenie, gdy w najbliższej rodzinie zdarzały się takie przypadki, o czym warto szczerze porozmawiać. Zakładanie pampersa na noc to bardzo często również konieczność, wynikająca z niedojrzałości układu nerwowego u malucha. Objawia się ona m.in. opóźnieniem w nauce kontrolowaniu pęcherza, a przez to również w sygnalizowaniu swoich potrzeb rodzicom. To medyczne przyczyny tzw. moczenia pierwotnego. Moczenie wtórne pojawia się po okresie, gdy sucha pieluszka po nocy była już w zasadzie normą.
Na rozwój tego rodzaju problemów, wpływ mogą mieć m.in. stres, alergie pokarmowe, choroby układu nerwowego i zakażenia układu moczowego. Tego typu sytuacje należy zawsze skonsultować z lekarzem, gdyż w tym przypadku ponowne odzwyczajanie od pieluchy przestaje być najważniejszym problemem.
Jak ułatwić dziecku kontrolowanie pęcherza?
Oduczanie od pampersa może przebiegać w dwojaki sposób. Niektóre dzieci bardzo szybko orientują się, na czym polega załatwianie potrzeb fizjologicznych do nocnika, inne z kolei mogą mieć spore trudności i jeszcze długo potrzebować pieluch zarówno w nocy, jak i w dzień. Jak oduczyć od pampersa dziecko, które osiągnęło już etap rozwojowy, w którym możliwe jest sygnalizowanie rodzicom swoich potrzeb? Przede wszystkim warto wspierać je, nie wywołując stresu, zdenerwowania czy poczucia winy.
Dziecko nie powinno odczuwać nerwów rodziców i ich zniechęcenia kolejnymi niepowodzeniami. Warto również wybrać najlepszy moment na to, kiedy oduczyć dziecko od pieluch. Zbyt wczesna chęć pozbycia się pampersa skutkuje na ogół brakiem oczekiwanych efektów, frustracją, a konsekwencji powrotem do dawnych nawyków, związanych z zakładaniem pieluchy, niezależnie od pory dnia.
Sposoby, które mogą oduczyć dziecko sikania w nocy
Spanie bez pieluchy to wielki przełom w życiu każdego dziecka. Oznacza to, że jest ono na tyle duże, by móc kontrolować swoje odruchy fizjologiczne, a pampers zaczyna odchodzić do przeszłości. Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj kilka skutecznych sposobów, sprawdzonych przez kolejne pokolenia rodziców.
Sposób 1 – Ograniczenie picia przed snem
To jedna z najbardziej oczywistych metod, zapobiegających nocnemu moczeniu. Kubek wody tuż przed zaśnięciem z pewnością spowoduje, że dziecku zachce się sikać w nocy. Jeśli jeszcze nie wybudza się w związku z koniecznością załatwienia potrzeb fizjologicznych, warto zrezygnować z rytuału picia przed snem. Pampers na noc będzie bowiem konieczny jeszcze przez długi czas. Należy również przypomnieć dziecku o skorzystaniu z nocnika przed snem. Pozwoli to opróżnić pęcherz i wydłużyć czas, po którym nastąpi konieczność zrobienia kolejnego siku.
Sposób 2 – Wybudzanie na sikanie
Metoda dość kontrowersyjna, choć wielu rodziców twierdzi, że dopiero wprowadzenie jej zakończyło się sukcesem w odpieluchwaniu. Jak oduczyć czterolatka sikania w nocy przy pomocy tej metody? Należy ustawiać budzik regularnie na tą samą godzinę, przypadającą mniej więcej w środku snu i budzić dziecko, by skorzystało z toalety. Część rodziców zwraca jednak uwagę, że to utrwalanie złych nawyków i nienaturalnych zachowań.
Sposób 3 – Zastąpienie pieluchomajtek zwykłą bielizną
Pieluchomajtki na noc dla dzieci to dobry pomysł, gdy maluchy nie potrafią jeszcze kontrolować swojej fizjologii. Z czasem jednak przestają one spełniać swoją rolę. Dziecko w pieluchomajtkach czuje się tak dobrze, jak w pampersie, a wilgoć jest w zasadzie nieodczuwalna. Zapewne dlatego część rodziców zauważyło, że pielucha na noc, a nawet w ciągu dnia, sprzyja sytuacji, w której maluch nie sygnalizuje swoich potrzeb, gdyż nie odczuwa żadnego dyskomfortu, związanego z wypróżnieniem w pieluchę. Zwykła bielizna z kolei pozwala zauważyć problem i odczuć jego konsekwencje na własnej skórze. Dlatego też zrezygnowanie z pieluchomajtek to dobra droga do tego, jak oduczyć dziecko sikania w nocy.
bardzo fajne porady, u mnie się sprawdziły.