Czeka Cię remont albo wykończenie mieszkania? A może planujesz budowę domu jednorodzinnego? W każdym przypadku przyda Ci się kontener na gruz. Rodzaj i wielkość pojemnika zależy od typu oraz ilości odpadów, których chcesz się pozbyć. Czym się kierować, zamawiając kontener na śmieci budowlane? Podpowiadamy.
Wybór odpowiedniego rodzaju kontenera na gruz
Wybierając pojemnik na gruz powstały podczas prac remontowych lub budowlanych, weź przede wszystkim pod uwagę rodzaj odpadów. Kontenery dobiera się w zależności od typu gruzu. Wyróżnia się 3 rodzaje gruzu budowlanego.
Do gruzu czystego zalicza się gruz betonowy powstały w czasie remontów i rozbiórek, gruz ceglany i odpady z betonu. W jego skład wchodzi też gleba i kamienie. W pojemniku na gruz czysty może się znaleźć ponadto ceramika, ale w ilości nieprzekraczającej 5% całości. Wyodrębnienie gruzu czystego jest bardzo ważne, gdyż kruszywo nadaje się do ponownego wykorzystania jako fundament oraz podsypka pod kostkę brukową lub tory. Kamienie, piasek i ziemia przydadzą się natomiast do budowy nasypów kolejowych i drogowych oraz wałów.
Gruz zmieszany może zawierać elementy gruzu czystego, takie jak kawałki cegieł bądź betonu. Ponadto w jego skład wchodzą inne materiały budowlane, takie jak ceramika (gres, terakota, glazura, panele podłogowe i ścienne), płyty gipsowo-kartonowe, armatura łazienkowa (umywalki, muszle klozetowe, spłuczki czy brodziki), folie malarskie, kawałki tynku, deski, siatki montażowe, kartony oraz drewno. W kontenerze na gruz zmieszany mogą się też znaleźć nieduże ilości wełny mineralnej, styropianu i szkła w ilości nieprzekraczającej 5% pojemności kontenera.
Możesz też zamówić kontener na gruz zanieczyszczony. W jego skład wchodzi to, co zawiera gruz zmieszany, a dodatkowo również opakowania po chemii gospodarczej i materiałach budowlanych, tekstylia, butelki typu PET, wiadra po farbach i cemencie oraz szkło.
Określenie rodzaju odpadów, których chcesz się pozbyć, to podstawowa kwestia, gdy chcesz wynająć kontener na gruz Ząbki, Pruszków, Leszno – niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy BYŚ zajmującej się wynajmem kontenerów na gruz.
Wielkość kontenera
Równie istotna jest wielkość kontenera. Dopasuj ją do ilości i rozmiaru wyrzucanych śmieci. Niewielkie pojemniki o wielkości 1,5 m3 są odpowiednie do składowania płytek ceramicznych i kafli. Pojemnik 2,5 m3 przyda się przy niedużym remoncie, np. do wywozu gruzu powstałego podczas kucia ścian. Kontenery 3,7 m3 i 4,7 m3 nadają się do użytku podczas remontu mieszkania (w tym też tzw. kapitalnego remontu). Wielkość 5,5-6 m3 jest wystarczająca podczas remontu dużego mieszkania, apartamentu, małego domu jednorodzinnego albo domku letniskowego. Dostępne są też kontenery dużo większe, które znajdą zastosowanie na placach budowy.
Kontener na odpady – cena
Jeśli chcesz wynająć kontener na odpady cena z pewnością również jest w zasięgu Twych zainteresowań. Koszt usługi zależy przede wszystkim od wielkości pojemnika oraz okresu, na który chcesz go wynająć. Ceny kontenerów o wielkości kilku metrów sześciennych rozpoczynają się od kilkuset złotych.