Czapka na szydełku czy czapka na drutach to wyjątkowy prezent na każdą okazję. Wkładamy w niego serce, którego ciężko doszukiwać się w zakupionych przedmiotach. Czapka na drutach na okrągło komponuje się idealnie z różnymi dodatkami i stanowi świetne uzupełnienie stroju zarówno do pracy, jak i na co dzień. Zobacz więc, jak wykonać czapkę na drutach samodzielnie!
Czapka na drutach – co będzie potrzebne?
Czapki na drutach na okrągło zyskują coraz większą popularność, choć nie są to jedyne elementy ubioru, które można wykonać samodzielnie. Ci, którzy nieco lepiej władają drutami, mogą pokusić się o takie projekty, jak np. czapka krasnal na drutach jak zrobić, by zachwycić znajomych na spotkaniu czy dzieci na balu przebierańców? Wymaga to nieco pracy, choć efekty będą na pewno satysfakcjonujące.
Dla wielu również to, jak uszyć czapkę kucharską nie stanowi większej tajemnicy. My skupimy się jednak na najprostszym elemencie ubioru, jakim jest prosta czapka na szydełku i na drutach. Męska czapka na drutach wymaga przygotowania kilku podstawowych akcesoriów. Należy do nich włóczka, druty, igła i nożyczki. Narzędzia te przydają się również, gdy ma powstać czapka na drutach na okrągło dla kobiet i dzieci.
Ustalanie długości czapki i dobór drutów?
Czapki na drutach wzory i opisy podają, że mogą mieć one różną długość. Wszystko zależy od modelu, jaki wybierzemy. Typowa czapka powinna mieć 10 rzędów ściągacza. Jeśli jednak wybierzemy czapkę z odwijanym ściągaczem, powinien on mieć aż 16 rzędów. Takim ściągaczem można wydziergać kolejne 28 cm czapki, czyli całą jej długość. Wersja odwijana ma z kolei 48 cm. Czapki robione na drutach mogą mieć jednak nieco więcej wzorów. Aby wykonać tego typu czapkę na drutach na okrągło, powinniśmy wybrać druty o rozmiarze 8 lub 9.
Materiały niezbędne do uszycia czapki na drutach na okrągło?
Tutaj liczy się już tylko własna inwencja. Czapka na drutach z żyłką czy czapka na drutach dla dzieci może mieć różne wzory i kolory. Powinniśmy je dobrać przede wszystkim do preferencji i gustów przyszłego posiadacza oraz własnych umiejętności. Na początku warto być nieco powściągliwym w doborze wzorów tak, by móc poćwiczyć różne rozwiązania. Stopniowe nabywanie umiejętności sprawi, że stworzymy nawet najbardziej fantazyjny beret na drutach opis wykonania nie będzie nam do tego wcale potrzebny.
Ciekawe wzory szycia czapek na drutach
Wzorów jest naprawdę wiele, podobnie jak metod i sposobów na wykonanie czapki. Ważne, aby na początku dopasować wyzwanie do swoich umiejętności, by nie zniechęcić się osiągniętymi efektami. Elastyczne nabieranie oczek na druty wymaga nieco wprawy, podobnie jak wiedza na temat tego, jak zrobić czapeczkę na drutach. Kiedy poznamy już wszystkie tajniki robótek ręcznych, będziemy mogli zrobić wszystkie wzory czapek na drutach, spośród których do najpopularniejszych należą beret, czapka smerfetka, czapka krasnal i czapka kucharska.
Robienie czapki na drutach w kilku krokach
Prosta czapka na drutach wymaga tylko podstawowych umiejętności w posługiwaniu się drutami oraz łatwego wzoru. Nieco inaczej będzie w przypadku, gdy chcemy wykonać beret na szydełku krok po kroku czy też czapka smerfetka na drutach wzór wtedy będzie nieco bardziej skomplikowany. Warto jednak zacząć od podstaw i nauczyć się na prostych przykładach. Postępuj więc zgodnie z poniższymi wskazówkami, które pokażą, jak ma wyglądać czapka na drutach dla początkujących.
Szycie czapki na drutach – krok 1
Czapka na okrągłych drutach to wyzwanie, któremu z pewnością sprostają osoby, mające już za sobą kilka robótek. Jak ją wykonać? Zacznij od przygotowania odpowiednich materiałów. Wystarczą te najbardziej podstawowe: włóczka, druty, igła i nożyczki, by zakończyć pracę.
Szycie czapki na drutach – krok 2
Wzory czapek na drutach na ogół rozpoczynają się od wykonania pomiarów. Tak też będzie i w tym przypadku. Najlepiej pracę rozpocząć od nabrania 53 oczek. Wtedy czapka będzie pasowała na obwód do ok. 59 cm. Można liczbę oczek zmniejszyć o 4 lub zwiększyć o 4. Podobna technika występuje, gdy wykonujemy czapeczki dla dzieci na szydełku czy czapki męskie na szydełku. W każdym przypadku należy dostosować liczbę oczek do potencjalnego właściciela czapki. Technika nabierania oczek jest w tym przypadku dowolna.
Szycie czapki na drutach – krok 3
Przy nabieraniu oczek, trzeba jeszcze zostawić długą nitkę, która na końcu posłuży do zszywania czapki. Czapeczka na drutach na okrągło rozpoczyna się od wydziergania ściągacza. Nie wykonujemy w tym momencie oczka brzegowego. Nabieramy natomiast dwa oczka prawe, a następnie dwa oczka lewe. Technikę tą powtarzamy do końca pierwszego rzędu. Rzędy nieparzyste kończymy przy pomocy dwóch oczek lewych i jednego oczka prawego. Dzieje się tak dlatego, że liczba oczek jest nieparzysta. W ten sposób zaczyna powstawać nasza czapka na drutach wzór wykonujemy jeszcze na rzędach 3, 5, 7 i 9.
Szycie czapki na drutach – krok 4
Teraz przed nami rząd parzysty, czyli lewa strona robótki. Oczka z tej strony trzeba przerabiać w taki sposób, w jaki schodzą one z drutów. Tak więc pierwsze oczko musi być przerobione jak lewe, bardzo ciasno. To kolejny ważny etap naszej robótki na drutach czapki należy w dalszym ciągu przerabiać wg schematu: jeśli oczko wygląda jak oczko lewe, przerabiamy je jak lewe, jeśli wygląda jak prawe, przerabiamy go jak prawe. W ten sposób należy przerobić wszystkie rzędy parzyste.
Szycie czapki na drutach – krok 5
W ten sposób mamy już przerobione dwa rzędy ściągacza. Zarówno czapki męskie na drutach, jak i czapki damskie na drutach, potrzebują ich aż 10. Wersja z odwiniętym ściągaczem potrzebuje z kolei 16 rzędów. Takim ściągaczem można już wydziergać całą czapkę i zamknąć oczka na górze. Czapka na drutach dla dziewczynki ale również i dla chłopca, może mieć jednak nieco więcej charakteru, którego dodają jej ozdoby.
Szycie czapki na drutach – krok 6
Teraz przed nami zamykanie oczek. Pierwsze dwa oczka przerabiamy jak oczka prawe. W ten sposób powstaje nasza wyjątkowa czapka na drutach wzory podają, by w tym momencie przerabiać już tylko po dwa oczka razem. Tak więc z dwóch oczek lewych powstaje jedno oczko, które przerabiamy jak lewe itd. Zostaje nam na końcu prawe oczko, które przerabiamy pojedynczo. W ten sposób uzyskujemy 28 oczek. Kolejny rząd również przerabiamy dwójkami. Pozostało nam jeszcze 8 oczek. Jeszcze raz ponawiamy podwójne przerabianie. Ostatnie 5 oczek zamykamy już razem. Wykonujemy to bardzo ciasno. Na koniec wyciągamy pętelkę i odcinamy nitkę.
Szycie czapki na drutach – krok 7
Zakończenie czapki na drutach polega na jej zszyciu. W tym celu wykorzystujemy fragment nitki, którą zostawiliśmy na samym początku. Najpierw zszywamy boki czapki. Końcówka nitki łączy się na wierzchołku, który również należy mocno zszyć. Nasza czapka na drutach jest gotowa.
Pomocne wskazówki dla początkujących krawców/krawcowych
Jeśli czapka na drutach dla niemowlaka czy czapka męska na szydełku są Twoim marzeniem, warto zapisać się na kurs robótek ręcznych. To właśnie tam można poznać podstawową technikę i nabyć odpowiednie umiejętności, by elastyczne zakończenie robótki na drutach i inne czynności nie stanowiły większego problemu. Dołączenie do kółka krawieckiego pozwoli z kolei podpatrzeć bardziej wprawione osoby i da możliwość uzyskania cennych wskazówek i rad w momencie pojawienia się wątpliwości.
Robótki ręczne czy to na drutach, czy na szydełku warto traktować jak hobby, które ma przynosić radość i satysfakcję. Zrażanie się początkowymi niepowodzeniami spowoduje, że zamiast cieszyć się z wolnego czasu, będziemy zniechęcać się i denerwować. Nieco dystansu i zaciętości wystarczy, by pierwsza czapka na drutach na okrągło pojawiła się na naszej głowie, dając powód do dumy i satysfakcji z wykonanego zadania.
bosszzzze ile z tym zabawy …. nie mam cierpliwości